Skip to main content

الگوی سر وشانه

الگوهای قیمتی می‌توانند به عنوان سیگنالی برای ورود، ابزار تایید و یا به منظور پیش‌بینی جهت و میزان تحرکات قیمتی بازار، مورد استفاده قرارگیرند. الگوها در نمودار، کمک می‌کند تا بازار را بهتر درک کرده و نسبت به حرکات قیمت در آینده، ذهنیت داشته باشیم. به ‌طور کلی الگوهای قیمتی به دودسته ادامه‌دهنده و بازگشتی تقسیم می‌شوند. الگوی سر و شانه یک الگوی برگشتی می باشد.


الگوی سر و شانه سقف و کف در تحلیل تکنیکال

الگوی سرو شانه یک الگوی برگشتی حساب میشود همانطور که می دانید الگوی های برگشتی به معنی برگشت روند ( از صعودی به نزولی یا از نزولی به صعودی) می باشد. الگوی سر و شانه از سه قله تشکیل می شود که دو قله آن هم اندازه و قله وسط همانند سر در بدن انسان بلند تر می باشد. مانند تصویر زیر 

این الگو یکی از پر کاربردترین الگو و مطمئن ترین الگوهای موجود می باشد که تحلیل گران بسیاری از این الگو به دلیل برگشتی بودن ان استفاده فراوان می کنند .

این الگو در مواقعی که قیمت به سقف حرکتی خود در صعود رسیده و در حال برگشت  از سقف به کف خود می باشد شکل می گیرد. 

الگوی سر و شانه سقف در تحلیل تکنیکال


این الگو در پایان یک حرکت صعودی رخ‌داده و باعث تغییر جهت بازار و حرکت به سمت نزول قیمت می‌شود. در الگوی سر و شانه سقف، ما شاهد سه قله خواهیم بود. در بین این قله‌ها، قله وسط ارتفاع بیشتری نسبت به دو قله قبلی خود دارد که درواقع همان قسمت “سر” الگو هست و دو قله مجاور آن‌که ارتفاع کمتری دارند، شانه‌های چپ و راست را تشکیل می‌دهند. 

به منظور استفاده از این الگو شما باید ابتدا حالت کلی الگوی را در چارت پیدا کنید سپس منتظر بمانیید تا خط گردن به سمت پایین شکسته شود . بهتر است شکستِ پر قدرت داشته باشیم.

حال با توجه به مشغله زیاد و یا ندیدن شکست خط گردن و همچنین در بعضی مواقع شکست به صورت سریع و قوی بوده از پوزیشن جا می مانیم در چنین مواردی بهتر است صبر کنیم تا منتظر حرکت برگشتی (پولبک) به خط گردن الگو بمانییم و سپس وارد پوزیشن خود شویم.

الگوی سر و شانه کف در تحلیل تکنیکال

این الگو همانند الگوی سر و شانه سقف می باشد فقط برعکس شده و در کف اتفاق میافتد به هم دلیل الگوی سروشانه معکوس نیز شناخت می شود. این الگو باعث برگشت روند نزولی و تغییر جهت بازار به سمت بالا و صعودی شدن آن می شود. در این الگو ما شاهد سه کف هستم که کف وسط نسبت به کف های دیگه دارای عمق بیشتری دارا می باشد.

 

یک پاسخ به “الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال”

  1. avatar

    I was pretty pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to see new stuff on your blog.